wtorek, 27 marca 2012

DZIECKO w planach - najlepiej z polisą zdrowotną


       Planowanie dziecka niesie moc radosnych emocji, jednak nie jest pozbawione obaw. Perspektywa porodu w ramach bezpłatnych świadczeń NFZ budzi przestrach niejednej przyszłej mamy. Doświadczenia i relacje kobiet, które w ostatnich latach urodziły dziecko w państwowym szpitalu są ogólnie mówiąc niezbyt budujące, a czasami wręcz dramatyczne. Najwięcej negatywnych opinii dotyczy odmawiania nie tylko stosowania znieczulenia właściwego dla konkretnego, trudniejszego przebiegu porodu, ale również odmowy wykonania cesarskiego cięcia wtedy, gdy są do tego przesłanki i powody medyczne.
       Dobro dziecka oraz matki ma całkiem nikłe znaczenie, bo na pierwszym planie jest żądanie wniesienia opłaty,  co często odbywa się na całkiem niejasnych dla pacjentek zasadach. Zatrważające są informacje trwających ponad 24 godziny porodach, podczas których kobiety wiją się z bólu i płaczą z bezsilności, ponieważ nie stać je na zapłacenie za należytą opiekę i godne przeżywanie jednej z najważniejszych chwil w życiu. Oficjalny koszt prywatnego porodu waha się od kilku tysięcy w szpitalach państwowych do 20 tysięcy złotych w prywatnych klinikach, gdzie zasady są całkiem jawne, a pacjentka otrzymuje fakturę.

      W tej sytuacji przyszłe mamy powinny rozważyć wykupienie prywatnej polisy zdrowotnej, która oprócz ogólnego dostępu do usług medycznych świadczonych poza NFZ będzie obejmowała także prowadzenie ciąży, badania oraz komfortowe warunki pobytu w szpitalu i łagodzenie przebiegu samego porodu. Dobrze jest zawczasu przeanalizować dostępne na rynku oferty, ponieważ zasadniczo złożenie wniosku o ubezpieczenie ma nastąpić przed poczęciem dziecka.
 Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się na tę okoliczność poprzez wprowadzenie  9-10 miesięcznej karencji dla usług medycznych związanych z ciążą oraz jej powikłaniami. Ciąża nie jest chorobą, lecz stanem organizmu, który wymaga szczególnej troski. Dlatego niezbędne są systematyczne wizyty ginekologiczne oraz wiele badań. Koszt polisy zdrowotnej o odpowiednim zakresie to wydatek do ok. 140-200 zł miesięcznie. Posiadanie takiego ubezpieczenia uprawnia do bezgotówkowego korzystania z renomowanych prywatnych placówek medycznych w przypadku przeziębienia, grypy, innych powszechnych schorzeń. Ponadto jest niezwykle potrzebne i zdecydowanie warte swojej ceny, aby w wybranym przez mamę szpitalu, w spokoju i radości przyszło na świat upragnione dziecko.

       Świadomość, że można uniknąć strachu, bólu, albo wydatku całkiem pokaźnej kwoty na opłacenie prywatnego porodu nie jest jeszcze powszechna w naszym kraju. Zbyt lakoniczne informacje na ten temat są zamieszczane w czasopismach dla kobiet, zbyt mało się o tym mówi w mediach. Upowszechnianie informacji o korzyściach z podjęcia decyzji o zakupie polisy zdrowotnej we właściwym dla młodych kobiet czasie, ma w istotny sposób wpłynąć na poprawę sytuacji psychologicznej i finansowej, a w efekcie  samopoczucia rodzących kobiet.

Nie ulega wątpliwości, że przyszłe mamy  chciałyby one nie tylko dojechać na czas do szpitala, ale również oczekują opiekuńczego, odpowiedzialnego traktowania, które za priorytet ma dobro i zdrowie matki oraz dziecka.

REKLAMA nie przepłacaj za leki bez recepty

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz