wtorek, 17 kwietnia 2012

ROSZCZENIA po WYPADKU KOMUNIKACYJNYM

Osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych mają prawo do dochodzenia roszczeń od sprawcy wypadku. Roszczenia te są zaspokajane standardowo przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym jest ubezpieczony w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej  (OC) pojazd kierowany przez sprawcę wypadku. Ubezpieczenie OC obejmuje ochrona nie tylko właściciela pojazdu, ale także kierującego, który posiada uprawnienia do kierowania danego rodzaju pojazdem, a w chwili wypadku dysponował pojazdem za zgodą prawnego właściciela pojazdu.

<![if !supportLists]>1.       <![endif]>Poszkodowani w wypadku mają prawo do odszkodowania za poniesione straty i koszty:
<![if !supportLists]>·         <![endif]>w mieniu: np. zniszczenie pojazdu lub innych przedmiotów stanowiących własność poszkodowanego
<![if !supportLists]>·         <![endif]>wydatki na leczenie: w tym zabiegi ambulatoryjne, operacje, opiekę pielęgniarską, leki, rehabilitację – o ile nie zostały one pokryte w ramach ratownictwa medycznego, środków NFZ oraz są one udokumentowane rachunkami i fakturami.
<![if !supportLists]>·         <![endif]>Utracone zarobki lub powiększone straty finansowe.

<![if !supportLists]>2.       <![endif]>Jeśli następstwem wypadku jest trwały uszczerbek na zdrowiu poszkodowany ma prawo do otrzymywania renty.

<![if !supportLists]>3.       <![endif]>Poszkodowanemu przysługuje również prawo do zadośćuczynienia –które jest formą rekompensaty za sam fakt wypadku, za ból i cierpienie. Wysokość tego roszczenia zwykle uwzględnia:
<![if !supportLists]>·         <![endif]>rodzaj i rozmiar obrażeń,
<![if !supportLists]>·         <![endif]>komplikacja leczenia
<![if !supportLists]>·         <![endif]>czas trwania leczenia
<![if !supportLists]>·         <![endif]>rodzaj i czas trwania rehabilitacji,
<![if !supportLists]>·         <![endif]>stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu
Procedura ubezpieczeniowa wymaga od poszkodowanego zgłoszenia szkody oraz określenia kwot poszczególnych rodzajów roszczenia. Wypłata środków następuje zwykle po negocjacjach pomiędzy poszkodowanym i towarzystwem ubezpieczeniowym.
W trakcie zgłaszania roszczeń i negocjacji nie należy podpisywać żadnych ugód zamykających dochodzenie dalszych roszczeń w przyszłości, na okoliczność, jeśli stan zdrowia będzie się pogarszał. Po złożeniu roszczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało wypłacić w określonym czasie bezsporną kwotę odszkodowania. Ponadto poszkodowany ma pełne prawo wnioskować o zaliczkę na poczet kosztów leczenia i rehabilitacji. Wypłacenie zaliczki jest równoznaczne z przyjęciem odpowiedzialności przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
ZWRÓĆ SIĘ O POMOC do SPECJALISTÓW w DZIEDZINIE DOCHODZENIA ROSZCZEŃ
W przypadku niepowodzenia negocjacji co do kwoty, wymagane jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Czynność ta leży po stronie poszkodowanego.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiły się wyspecjalizowane firmy, którym poszkodowany może udzielić pełnomocnictwa  do dochodzenia roszczeń z reprezentowaniem w sądzie włącznie. Skuteczność tych firm, będących najczęściej kancelariami prawnymi jest dość wysoka, ponieważ zatrudniają one prawników o bogatym doświadczeniu w sprawach odszkodowawczych i są organizacyjne przygotowane do prowadzenia spraw na terenie całego kraju, a konkretnie tam, gdzie wymaga tego interes poszkodowanego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz