piątek, 29 marca 2013

Życzenia Wielkanocne

Copyright © Hanna Białkowska-Przybylska




   Wszystkim czytelnikom

       składamy życzenia 

    zdrowych i radosnych 

     Świąt Wielkanocnych 

Wynajmowane mieszkanie trzeba odpowiednio ubezpieczyć



Segment wynajmu mieszkań raczej nie został dotknięty przez kryzys w branży nieruchomości.
Właściciele wynajmujący mieszkania, muszą mieć pewność,  jak prawidłowo ubezpieczyć swoje mienie, aby po zaistnieniu szkody spowodowanej np. zdarzeniem losowym otrzymać wypłatę w kwocie, która umożliwi odkupienie utraconych składników lub naprawienie zniszczeń.

Ubezpieczenie mienia
Nie wszyscy wiedzą, że prawo ubezpieczeniowe, wynikające z kodeksu cywilnego jednoznacznie określa, że odszkodowanie jest należne tylko właścicielowi przedmiotu ubezpieczenia. Z tego względu trzeba mieć świadomość, że osoby niebędące właścicielem mogą, jako ubezpieczający zawrzeć umowę tylko na rzecz właściciela, jako ubezpieczonego.

Rozważny właściciel mieszkania zawiera polisę, jako ubezpieczający i jednocześnie ubezpieczony, w zakresie od zdarzeń losowych, a w zależności od potrzeb także w zakresie od kradzieży z włamaniem w odniesieniu do mienia będącego wyłącznie jego własnością tj.:
- lokalu mieszkalnego(domu) wraz ze stałymi elementami,
- ruchomości domowych, znajdujących się w lokalu, z których będą korzystać najemcy np. meble i inne wyposażenie włącznie z artykułami dekoracyjnymi.

 Najemca może zatem zawrzeć odrębną i niezależną polisę, która obejmie ochroną rzeczy stanowiące jego własność np. ubrania, sprzęt RTV, AGD, fotograficzny lub sportowy.
Po zaistnieniu szkody, na wniosek poszkodowanych będą wypłacane odszkodowania w granicach sum ubezpieczenia i ryzyk objętych zawartymi polisami.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Ubezpieczając mieszkanie lub dom nie należy zapomnieć o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom trzecim.
Właściciel wynajmujący lokal mieszkalny powinien posiadać dobrowolne ubezpieczenie OC w związku z posiadaniem i użytkowaniem mienia.
Suma ubezpieczenia nie powinna być mniejsza niż 50 tys. zł.  powinna być określona realnie na wypadek zaistnienia często występujących szkód zalaniowych i innych nieumyślnych zniszczeń.

Konieczne jest również, aby właściciel zgłosił fakt wynajmu we wniosku o zawarcie ubezpieczenia. O ile może to spowodować naliczenie zwyżki składki ubezpieczeniowej (10-15%), to pozwoli na uniknięcie ograniczenia lub odmowy wypłaty odszkodowania, gdy szkoda wyniknie z winy lub przy udziale najemcy.
Z kolei polisa OC wykupiona przez najemcę zabezpieczy roszczenia nie tylko poszkodowanych osób trzecich, ale również stanowić będzie pokrycie szkód spowodowanych przez najemcę w mieniu właściciela mieszkania lub domu.

Niestety wciąż pojawiają się sygnały klientów o kłopotach z wypłatą odszkodowania z uwagi na zasadniczy błąd pominięcia faktu wynajmu podczas wypełniania wniosku, albo zawarcia polisy w odniesieniu do mienia stanowiącego cudzą własność.
Dlatego szczególnie w przypadku wynajmowanego mieszkania bezpieczniejsze jest skorzystanie z obsługi doświadczonego agenta ubezpieczeniowego niż zawieranie umowy przez internet, tym bardziej, że w tym drugim przypadku na ogół pomijane jest zapoznawanie się ze szczegółowymi, ogólnymi warunkami ubezpieczenia ( O.W.U.) konkretnego ubezpieczyciela.

REKLAMA

Porównaj warunki KREDYTÓW HIPOTECZNYCH


czwartek, 28 marca 2013

Kilka słów o kredycie hipotecznym w sieci


Wygląda na to, że nadchodząca wiosna i lato sprawią ożywienie rynku nieruchomości. Codziennie na portalach ogłoszeniowych pojawiają się oferty osób prywatnych i biur nieruchomości, więc zainteresowani kupnem lub wynajmem użytkownicy sieci mają praktycznie nieograniczony dostęp do nieruchomości online. Wciąż istotnym ograniczeniem dla potencjalnych nabywców są warunki udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych, ale być może także w tym obszarze nastąpi poprawa, z uwagi na rywalizację pomiędzy poszczególnymi bankami. Posiadanie stałych dochodów jest warunkiem niezbędnym dla starania się o kredyt hipoteczny. Jeśli jednak ich wysokość jest niewystarczająca można korzystnym rozwiązaniem jest połączenie ich z dochodami innej osoby tj. najczęściej członka rodziny prowadzącego odrębne gospodarstwo domowe, który nie posiada własnych obciążeń kredytowych. Poszukiwanie najlepszych warunków kredytowych jest obecnie stosunkowo proste. Wstępne rozeznanie dają porównywarki kredytowe, które stanowią najszybsze źródło podstawowych informacji o oprocentowaniu i wysokości rat.
W kolejnym etapie warto jednak zapoznać się ze szczegółami ofert banków, które warte są uwagi, a w tym z wymaganiami dotyczącymi zabezpieczeń i ubezpieczeń. Dobrze jest mieć świadomość, że kredytobiorca wcale nie musi korzystać z bancassurance – czyli polis ubezpieczeniowych proponowanych w banku. Kredytobiorca, jako płatnik składki ubezpieczeniowej może dokonać cesji praw do odszkodowania z tytułu ubezpieczenia ( na życie lub majątkowego) wykupionego u agenta lub w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego.

_________REKLAMA