czwartek, 23 stycznia 2014

Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przedsiębiorców w 2014r.

W 2014r. wzrastają obowiązkowe składki ZUS dla osób prowadzących pozarolniczą działalnośćgospodarczą, łącznie o ok 300 zł w porównaniu do 2013r.

Aktualnie, obowiązujące w okresie  od 1 stycznia- 31 grudnia bieżącego roku. składki wynoszą nie mniej niż:

·         na ubezpieczenie emerytalne od kwoty:  438,73 zł  (tj. 19,52%)
·         na ubezpieczenia rentowe od kwoty:        179,81 zł  (tj. 8%)
·         na ubezpieczenie chorobowe od kwoty:    55,07 zł  (tj. 2,45%)
             PODSTAWA 2247,60 zł

·         na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty:     270,40 zł (9% od 3004,48 zł)


Osoby rozpoczynające działalność, oraz korzystające z ulgi w składkach ZUS spełniające kryteria wymienione w z art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442)  są zobowiązane do płacenia składek w wysokości:

·         na ubezpieczenie emerytalne od kwoty:       98,38 zł  (tj. 19,52%)
·         na ubezpieczenia rentowe od kwoty:            40,32 zł  (tj. 8%)
·         na ubezpieczenie chorobowe od kwoty:       12,35 zł  (tj. 2,45%)
 PODSTAWA 504,00 zł

·         na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty:     270,40 zł (9% od 3004,48 zł)

Warto przypomnieć, że ulgowy wymiar składek dotyczy osób, które:

a/nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,

b/ nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz, którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, jako płatnik składek, zobowiązana jest do przesłania deklaracji rozliczeniowej i opłacenia za siebie składki na ubezpieczenie społeczne za dany miesiąc najpóźniej do 10-go  dnia następnego miesiąca.

_______


____________

Chcesz zadać pytanie? ... napisz:  ubezpieczenia1info@gmail.com

wtorek, 14 stycznia 2014

Ubezpieczenie dla NARCIARZY




Ferie czas zacząć.
Aby były komfortowe, nie można zapomnieć o ubezpieczeniu turystycznym dla narciarzy.

Przy wyjazdach zagranicznych podstawowy zakres ubezpieczenia obejmuje:
  • KOSZTY LECZENIA - aby sfinansować wydatki związane z udzieleniem pomocy medycznej w przypadku nagłego zachowowania lub po doznanym urazie w wyniku nieszęśliwego wypadku.
  • NASTĘPSTWA NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW - aby otrzymać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, w tym złamania kości.
  • ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNĄ - aby uniknąć zaspokojenia roszczeń finansowych osób trzecich - np. jesli wpadniemy na kogoś na stoku, zniszczymy sprzęt, lub spowodujemy uraz ciała.

    OBLICZ SKŁADKĘ I KUP POLISĘ on-line

czwartek, 9 stycznia 2014

Restrykcje dla nietrzeźwych kierowców-nie wszystkie pomysły są głupie

Z uwagi na serię wypadków drogowych, spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców w ostatnich dniach problem ten wzbudza uzasadnione, duże emocje i gorące dyskusje.

W dzisiejszym wydaniu Gazety Ubezpieczeniowej  zamieszczone zostało stanowisko Instytutu Transportu Samochodowego  (ITS) w sprawie możliwych restrykcji . Zdaniem ITS dalsze zaostrzenie kar przewidzianych w KK nie przyniesie oczekiwanych, wystarczających rezultatów i przeciwdziałania.

W ramach zapobiegania siadaniu za kierownicą osób ”po kieliszku” ITS propononuje, aby stworzyć odpowiedni przepływ informacji, aby wszyscy, którzy zostali zatrzymani podczas kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym,  zapłacili wyższe składki ubezpieczeniowe wznawiając swoją polisę na kolejny rok.

W zasadzie można uznać kierunek zmian za słuszny i prewencyjny, jednak wprowadzenie w życie ograniczone jest jeszcze dzisiaj ze względu na brak zintegrowanego systemu informacyjnego, który zbierałby potrzebne dane.
Oczywiści wcale nie trudno jest sobie wyobrazić, że całkiemdobrze funkcjonująca baza UFG o ubezpieczonych pojazdach mogłaby zostać uzupełniona o dodatkową pozycję, czy i kiedy stwierdzono prowadzenie danego pojazdu przez nietrzeźwego kierowcę. Praktycznie dane te mogłyby być bez żadnych przeszkód udostępniane towarzystwom ubezpieczeniowym (TU), na analogicznej zasadzie jak dane o szkodach, które spowodował dany pojazd lub dany kierowca, co odbywa się obecnie we wszystkich TU, jako weryfikacja on-line szkodowości dla potrzeb kalkulacji składki ubezpieczeniowej dla polis OC i AC na kolejny okres.

W najprostrzym ujęciu można stwierdzić, że na takimm rozwiązaniu najbardziej skorzystają TU, ponieważ mogłyby wprowadzać całkiem wysokie zwyżki. Pojawia się jednak pytanie, czy zwyżki zróżnicowane w różnych TU nie stałyby się ostatecznie nowym narzędziem konkurencyjnej walki o klientów, bo mniejsza zwyżka powodowałaby przejęcie klienta z innego TU.

Niewtajemniczonym w zagadnienia ubezpieczeniowe może wydawać się, że dla TU taki profil klient jest niepożądany, więc raczej zwyżki te będą bardzo wysokie i wręcz zaporowe, bo w przypadku ubezpieczenia OC polisa i tak musi zostać wykupiona.
Jednak wtajemniczeni orientują się, że TU w myśl przepisów obowiązującej Ustawy bezpieczeniowej z dnia 22.05.2003r z późniejszymi zmianami, TU nie ponosi w konsekwencji kosztów szkody, ponieważ właśnie nietrzeźwość sprawcy wyłącza umowną odpowiedzialność TU za wszelkie szkody i roszczenia.
Owszem rozwiązania systemowe nakazują wypłatę TU osobom poszkodowanym, jednak jednocześnie dają niepodważalne prawo regresu ubezpieczeniowego – czyli żądanie od sprawcy zwrotu wypłaconych odszkodowań.
Może to być wystarczająca przyczyna, że TU nie nałożą aż tak wysokich zwyżek, aby nie pozbywać się dotychczasowych klientów i opłacanych przez nich składek.


Jednak pomysł ITS ma potencjał i szanse na wprowadzenie poprzez dokonanie zmian w ustawie ubezpieczeniowej, w której można ustalić konkretną i jednakową, obligatoryjną zwyżka składki obowiązkowej we wszystkich TU. Dodatkowe wpływy z tego tytułu w TU nie powinny jednak pozostawać w ich gestii.
Dla dobra wszystkich użytkowników dróg można pokusić się o projekt stworzenia odrębnego funduszu np. przy UFG na cele wsparcia ratownictwa,  okaleczonych ofiar pijanych kierowców oraz wyposażenia najbardziej niebezpiecznych miejsc drogowych w monitoring.
Od wszystkich polis OC z zastosowaną „zwyżką za nietrzeźwość” odprowadzona byłaby ustalona kwota, albo nawet równowartość pobranej „zwyżki za nietrzeźwość”.

Mając takie statystyki, jakie niestety mamy, fundusz mógłby szybko zgromadzić poważne środki i zaspokajać, chociaż część potrzeb będących następstwami wypadków drogowych, zawinionych przez nietrzeźwych kierowców, w szczególności tych poszkodowanych, którzy nie uzyskali wystarczających odszkodowań dla długotrwałej rehabilitacji i godnego funkcjonowania po doznanych urazach fizycznych.

Miejmy nadziej, że dyskutowane szeroko różnorodne pomysły naprawcze dla złej sytuacji na polskich drohach, pójdą raczej w takim kierunku zamiast nakładania odpowiedzialności zbiorowej poprzez przymus zakupu i posiadania alkomatu w każdym pojeździe.

sobota, 4 stycznia 2014

Solidarnie protestujemy: STOP PIJANYM KIEROWCOM!

piątek, 3 stycznia 2014

Czy Poczta Polska zdobędzie rynek ubezpieczeniowy?

        W dniu wczorajszym interia.pl BIZNES opublikowała informację, o wręcz rewolucyjnym projekcie Poczty Polskiej, która stawia na sprzedaż polis ubezpieczeniowych.
 
Pomysł, aby zrobić z listonoszy sprzedawców ubezpieczeniowych, którzy przy pomocy smartfonów będą mogli w ciągu 2 minut wystawić na początek polisy OC posiadacza pojazdu, ma stać się niebezpieczną konkurencją dla dotychczasowych sposobów sprzedaży polis.
O ile przy odrobinie wysiłku umysłowego można sobie wyobrazić samo techniczne, elektroniczne zawarcie umowy ubezpieczenia, to nieodparcie nasuwa się wątpliwość co do zakładanego tempa tych czynności w wykonaniu listonoszy, choćby ze względu na konieczność wprowadzenia wielu danych nie tylko klienta oraz koniecznego z punktu widzenia klientów papierowego potwierdzenia dokonania zakupu, jako spełnienia ustawowego obowiązku wykupienia polisy OC. 

        W niedalekiej przeszłości zakusy na wpływy z pośrednictwa ubezpieczeniowego miała sieć supermarketów TESCO, ale chociaż sprzedaż polis została  faktycznie uruchomiona, to pomysł nie przyjął się z uwagi na niechęć  klientów robiących codzienne czy okresowe zakupy. Jest bardzo prawdopodobne, że w odniesieniu do  pomysłu  zmiany listonosza w agenta  właśnie klienci pokażą, że wymagania i przyzwyczajenia rodzimego rynku są nieco większe, niż wydaje się zarządzającym pocztą menadżerom, rozpaczliwie poszukującym zmian o znamionach innowacji.

Czy grozi nam chaos, który ma dużą szansę  nastąpić, jeśli faktycznie będziemy wkrótce odbierali listy polecone i przesyłki w kioskach ruchu czy księgarniach,
W kontekście takiej perspektywy faktycznie uzasadnione wydaje się,poszukiwanie przez pocztę nowych obowiązków dla listonoszy, jako swoich sztandarowych izdolnych pracowników.
Z kolei z realiów wiemy, ze dość powszechniej lubią oni wrzucać awiza do skrzynek, bo nie muszą dostarczać poleconych listów i przesyłki osobiście, bezpośrednio do adresatów.

Zdaje się, że rozpoczęty rok 2014 ma zamiar przynieść nam sporo ciekawych doświadczeń, jako klientom i konsumentom.
Pojawiają się jednak natrętne pytania:

Na ile rozwiążą one dotychczasowe problemy gospodarki, czy rynku pracy?

Czy tego rodzaju pomysły na przełamywanie kryzysu gospodarczego nie skończą się poważną katastrofą?