środa, 3 września 2014

KILKA UWAG O AUTOMATYCZNYM WZNAWIANIU POLIS OC POSIADACZY POJAZDÓW MECHANICZNYCH



       Nadal wielu posiadaczy pojazdów mechanicznych ma trudności z poprawnym rozumieniem znowelizowanych przepisów Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22.05.2003r. Dz. U. 2003 Nr 124 poz. 1151 z późniejszymi zmianami, które odnoszą się do obowiązkowych polis komunikacyjnych zawieranych od 12 lutego 2012r.

       W kwestii wznowienia polisy na kolejny rok obowiązuje procedura automatycznego wznowienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, o ile właściciel pojazdu nie wypowie dotychczasowej umowy najpóźniej 1 dzień przed okresem obowiązywania polisy OC lub nie wznowi z własnej inicjatywy umowy ubezpieczenia OC za pośrednictwem agenta, czy elektronicznego kanału dystrybucji.
Nowelizacja przepisów nakłada na ubezpieczycieli obowiązek elektronicznego lub pocztowego skontaktowania się z posiadaczami kończących się polis OC nie później niż na 14 dni przed terminem wznowienia polisy na kolejny rok. Ubezpieczyciele muszą przedstawić konkretną ofertę cenową oraz pouczenie, że proponowana składka może ulec zmianie, jeśli zaszły istotne okoliczności, o których ubezpieczyciel nie wie w momencie taryfikowania oferty. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o spowodowane w ostatnim roku szkody, ale także mogą być inne powody, jak np. dopisanie współwłaściciela z grupy wysokiego ryzyka. Ponadto ubezpieczyciele muszą poinformować o możliwości i trybie wypowiedzenia ubezpieczenia OC zgodnie z ustawą oraz o skutkach takiego wypowiedzenia lub jego braku. Dzięki temu właściciele pojazdów zyskują informację zachęcającą do rozejrzenia się za tańszym ubezpieczeniem oraz ewentualną okazję do zmiany ubezpieczyciela.
Brak wypowiedzenia polisy OC w ustawowym terminie powoduje wystawienie przez ubezpieczyciela polisy na kolejny rok i przesłanie jej właścicielowi pojazdu w terminie do 14 dni od dnia rozpoczęcia ochrony. Z tego względu wskazane i celowe jest uaktualnianie danych korespondencyjnych przez właścicieli pojazdów.


       W przypadku sprzedaży pojazdu na jego zbywcy nadal ciąży obowiązek powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w którym wykupiona była polisa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ale w terminie skróconym do 14 dni od daty zbycia pojazdu. Zawiadomienie musi być dokonane w formie pisemnej. Dopełnienie tego obowiązku powoduje, że dane nabywcy pojazdu stają się znane nie tylko dla ubezpieczyciela, ale także dla UFG, co pozwala na stosowanie i odnoszenie wszelkich przepisów i procedur do aktualnego właściciela pojazdu. Nabywca ma prawo do korzystania lub wypowiedzenia w każdym czasie aktualnej polisy OC, którą otrzymał wraz z pojazdem. Oczywiście wypowiadając polisę w celu zmiany ubezpieczyciela nie można zapomnieć o zachowaniu ciągłości okresów ubezpieczenia.  
Jeśli nabywca nie wypowie umowy ubezpieczenia zawartej przez zbywcę pojazdu, powinien liczyć się z prawem ubezpieczyciela do ponownego skalkulowania składki wg obowiązującej taryfy OC stosowanych przez ubezpieczyciela zniżek i zwyżek. Efektem jest zazwyczaj wezwanie do dopłaty składki przez nabywcę w proporcji odpowiedniej do okresu od zakupu pojazdu do zakończenia polisy. Warto zauważyć, że ponowna kalkulacja może wygenerować stosunkowo wysoką kwotę dopłaty w przypadku, gdy nabywcą jest osoba w wieku poniżej 25 lat, o krótkim stażu posiadania prawa jazdy, albo sprawca wielu szkód z OC. Niektóre zakłady ubezpieczeń stosują zaporową taryfę OC w odniesieniu do osób należących do grupy klientów tzw. wysokiego ryzyka. W takiej sytuacji nabywca powinien jak najszybciej skorzystać z prawa do wypowiedzenia umowy OC i zawrzeć umowę z innym towarzystwem, oferującym niższą cenę ubezpieczenia.


Trzeba podkreślić, że automatyczne wznowienie OC nie ma zastosowania do polis płatnych ratalnie, których wszystkie raty nie zostały opłacone w okresie obowiązywania polisy. Przerwanie ciągłości ubezpieczenia naraża właściciela pojazdu na dotkliwe kary UFG, które są obecnie praktycznie całkowicie niezależne od kontroli drogowej, czy udziału w kolizji albo wypadku.

_____