poniedziałek, 28 grudnia 2015

Brak OC kara UFG 2016

Wraz z nowym rokiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) zmienia stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Jako instytucja powołana do sprawowania kontroli nad polisami OC w przypadku stwierdzenia niespełnienia obowiązku UFG nakłada sankcje na nieubezpieczonych właścicieli pojazdów.

Między innymi z tych wpływów UFG wypłaca świadczenia odszkodowawcze, osobom poszkodowanym w kolizjach i wypadkach, których sprawcy nie posiadali w momencie zdarzenia ważnej polisy OC. Na tym jednak sprawa się nie kończy, bo UFG stosuje również prawo regresu do sprawców, żądając zwrotu wszystkich wypłaconych poszkodowanym kwot.
UFG prowadzi kontrole zarówno w oparciu o raporty ubezpieczycieli dotyczące zawieranych polis jak tez uzyskuje informacje ze źródeł policyjnych, ujawniających brak ubezpieczenia podczas rutynowych kontroli i interwencji w zdarzeniach drogowych. Niestety brak OC wciąż nie należy do rzadkości.


Od 1 stycznia 2016 r. stawki kar za  brak OC  posiadacza pojazdu wynoszą:



*dla pojazdów osobowych
do 3 dni            – 740 zł 
od 4 do 14 dni  – 1 850 zł
powyżej 14 dni – 3 700 zł
* dla pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych i autobusów 
do 3 dni            – 1 110 zł
od 4 do 14 dni  – 2 775 zł
powyżej 14 dni – 5 500 zł
*dla pozostałych pojazdów 
do 3 dni            – 124 zł
od 4 do 14 dni  – 310 zł
powyżej 14 dni – 620 zł


Zbiorcze zestawienie kar za brak OC w latach 2012-2019 znajduję się tutaj .

Pamiętajmy, że kupując pojazd trzeba dołożyć staranności w uzyskaniu pewności, że nie wyjeżdżamy na drogę bez obowiązkowego ubezpieczenia, bo konsekwencje mogą być bardzo bolesne finansowo. Chociaż wydaje się, że po zmianach przepisów polisy wznawiają się automatycznie, warto mieć na względzie, że jednak nie we wszystkich przypadkach.

wtorek, 22 grudnia 2015

Życzenia Świąteczne

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia 
życzymy 
zdrowia i pomyślności 
oraz spokojnego, wspaniałego czasu w gronie najbliższych. 


wtorek, 15 grudnia 2015

Od czego chroni ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?



Ubezpieczenie OC znamy głównie jako obowiązek właściciela pojazdu, pokrywające majątkowe i osobowe szkody innych osób, kiedy jesteśmy sprawcą wypadku lub kolizji.

Zdarza się jednak, że nieumyślnie wyrządzimy komuś szkodę nie związaną z użytkowaniem pojazdu. W myśl przepisów kodeksu cywilnego również jesteśmy zobowiązani do jej naprawienia. Oznacza to, że trzeba ponosić koszty na rzecz poszkodowanej osoby. 
Dlatego oprócz ubezpieczenia OC komunikacyjnego funkcjonuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, obejmujące szkody wyrządzone osobom trzecim w wyniku przypadkowych zdarzeń.

Taką ochronę można wykupić jako samodzielną polisę lub jako rozszerzenie przy ubezpieczeniach mieszkaniowychW pierwszym przypadku ubezpieczeniem objęta jest osoba  wskazana w polisie, natomiast w drugim również wszystkie osoby bliskie zamieszkujące wspólnie w mieszkaniu/domu. Jeśli zastanowić się od jakich szkód chroni polisa OC w życiu prywatnym, to lista ewentualnych zdarzeń nie jest wcale krótka, bo do czynności  w szczególności zaliczane są:
 – posiadanie i użytkowanie nieruchomości,
 – posiadanie i użytkowanie mienia ruchomego, 
 – posiadanie zwierząt domowych lub pszczół (często ograniczenie do 5 uli), 
 – sprawowanie opieki nad dziećmi wspólnie zamieszkałymi, z które ubezpieczający lub jego osoba bliska ponosi odpowiedzialność prawną, 
 – rekreacyjne uprawianie sportu przez ubezpieczającego i osoby bliskie, ale z wyłączeniem  sportów ekstremalnych, 
 – użytkowanie rowerów, wózków dziecięcych, wózków inwalidzkich, małych jednostek pływających (np. kajak, ponton, rower wodny), 
 – czynności wykonywane przez pomoc domową, czy nianię w trakcie wykonywania zleconych obowiązków, 
 – podróżowanie poza miejsce stałego zamieszkania.
W tym kontekście do typowych szkód zgłaszanych z polis OC w życiu prywatnym należą: zalanie sąsiadów, pogryzienie osoby trzeciej przez psa, zarysowanie cudzego samochodu podczas jazdy rowerem, szkody wyrządzone w mieniu przez dzieci- np stłuczenie szyby, zniszczenie towaru w sklepie przez przypadkowe strącenie ekspozycji,  spowodowanie wypadku podczas jazdy na nartach czy desce.
Istotne jest, że w przypadku jeśli ubezpieczający i osoby bliskie zamieszkują w nieruchomości na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia, to w większości towarzystw ubezpieczeniowych wymagane jest rozszerzenie zakresu ochrony poprzez wykupienie opcji OC najemcy. Wówczas ubezpieczone są również szkody wyrządzone właścicielowi nieruchomości.
Towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają z ochrony:
– szkody spowodowane działaniem ubezpieczonego lub jego bliskich, jeśli sprawca jest pod wpływem alkoholu, narkotyków, czy środków odurzających,
– szkoda wyrządzone osobie bliskiej, albo nawzajem przez osoby objęte ubezpieczeniem.
Istnieje możliwość wyboru obszaru obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej:– na teranie miejsca ubezpieczenia,– na ternie Polski,– na terenie Europy,– na terenie Świata.
Wysokość składki rocznej za ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest uzależniona od:
– sumy ubezpieczenia, jako górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela z jedno
    i wszystkie zdarzenia,
– zakresu terytorialnego obowiązywania ochrony,
– w opcji rozszerzenia do polisy mieszkaniowej także od liczby osób powyżej 13 lat  
    zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym.
Zwykle za polisę trzeba zapłacić kwotę rzędu kilkudziesięciu zł, co zdecydowanie sprzyja decyzji o wykupieniu polisy.
______

Wyjeżdzasz na narty w Alpy lub Dolomity? ... przeczytaj !