czwartek, 19 czerwca 2014

Ubezpieczenie przedmiotów codziennego użytku od rabunku

Na co dzień nosimy przy sobie całkiem dużo niezbędnych przedmiotów osobistego użytku.
W torebkach, teczkach lub plecakach znajdują się najczęściej: portfel z gotówką i kartami bankowymi, drogi telefon komórkowy, dokumenty, bilety i klucze, a czasami także dość cenny długopis, pióro, okulary, kosmetyki, zapalniczka lub papierośnica. Staramy się mieć na baczności, szczególnie w środkach komunikacji publicznej oraz w miejscach publicznych, aby nie dać się niepostrzeżenie okraść sprytnym kieszonkowcom, „żerującym” w zatłoczonych miejscach. Niestety mogą zdarzyć się także groźniejsze sytuacje, kiedy staniemy się ofiarą napadu rabunkowego.

Aby uchronić się przed utratą przedmiotów osobistych wskutek rabunku, można wykupić:
- rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej, dostępne w ubezpieczeniach mieszkaniowych,
- odrębne, samodzielne ubezpieczenie przedmiotów osobistego użytku, oferowane przez banki swoim klientom, posiadającym konto osobiste.

 Wykupując ubezpieczenie mieszkania lub domu nie tylko od zdarzeń losowych, ale również od kradzieży z włamaniem i rabunku, możemy ubezpieczyć przedmioty codziennego użytku. Trzeba wówczas wskazać sumę ubezpieczenia, odpowiadającą oszacowaniu łącznej wartości tych przedmiotów, z uwzględnieniem tego, co w pierwszej kolejności może stać się łupem podczas napadu z użyciem przemocy lub groźby. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej ograniczają wysokość sumy ubezpieczenia od kwoty minimalnej 500 zł, do kwoty maksymalnej, obliczanej procentowo, jako 10-15% sumy ubezpieczenia ruchomości domowych, zgłoszonych do ubezpieczenia w naszym mieszkaniu lub domu od ryzyka kradzieży z włamaniem lub rabunku. Zdarza się także, że górna granica ubezpieczenia mienia codziennego użytku od rozboju określona jest kwotowo np. 6 000 lub 10 000.

Niezwykle istotne jest, aby po zdarzeniu, w wyniku którego nastąpi utrata rzeczy osobistych, dokonać w możliwie najkrótszym czasie stosownego zgłoszenia na policji.  Jest to konieczne, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe uzależniają uznanie szkody, a tym samym prawo do odszkodowania, od dostarczenia protokołu policji potwierdzającego zdarzenie objęte ochrona ubezpieczeniową.

Niestety musimy zdawać sobie sprawę, że nie dostaniemy również odszkodowania za utraconą biżuterię, elektroniczne notatniki, mp3, ani elektroniczne sterowniki do bram lub drzwi.
Nie można również pominąć faktu, że ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje zdarzeń, ani szkód powstałych w okolicznościach, kiedy jesteśmy pod pływem alkoholu lub innych środków odurzających. Stanowi to treść wyłączeń odpowiedzialności określoną w ogólnych warunkach ubezpieczenia (O.W.U) wszystkich ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz