SŁOWNIK UBEZPIECZENIOWY

Pojęcia ubezpieczeniowe nie zawsze są zrozumiałe dla osób spoza branży. Aby przybliżyć czytelnikom znaczenie i zrozumienie określeń używanych w ofertach i ogólnych warunkach ubezpieczenia będą publikowane wyjaśnienia wybranych pojęć i zagadnień ubezpieczeniowych. ZAPRASZAMY do śledzenia wpisów.
____________________________________________________________________



cz. 1 MIESZKANIE – rodzaje mienia-
czyli o tym, co możemy ubezpieczyć
Przedmiotem ubezpieczenia mogą być:

1.     lokal mieszkalny (mieszkanie) - odrębny lokal, służący zaspokojeniu mieszkalnych potrzeb Ubezpieczającego, użytkowany przez niego na podstawie prawa własności, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, umowy najmu lub innego tytułu prawnego. Jeśli istnieje współwłasność, to do ubezpieczenia należy zgłosić wszystkich współwłaścicieli jako UBEZPIECZONYCH. Aby zawrzeć umowę ubezpieczenia, wystarczy jedna osoba ( najczęściej jeden ze współwłaścicieli, który jest UBEZPIECZAJĄCYM.

2.     Stałe elementy lokalu/ wyposażenia - meble wbudowane na stałe, antresole, okna i drzwi wraz z zamknięciami, szyby okienne, drzwiowe, oszklenia ścian, dachów, zamocowane lub wmontowane na stałe lustra, wykładziny podłóg, okładziny ścian i sufitów, ścianki działowe o konstrukcji szkieletowej np. gipsowo - kartonowe, powłoki malarskie, kuchenki, kominki, piece, instalacje sanitarne i  grzewcze, klimatyzacyjne wraz z urządzeniami, instalacje elektryczne, gazowe, urządzenia sygnalizacji alarmowej, anteny, parapety zewnętrzne i wewnętrzne, żaluzje i rolety stanowiące własność Ubezpieczającego/Ubezpieczonego.

3.     pomieszczenia przynależne - pomieszczenia domu wielorodzinnego, w którym mieści się wskazany w umowie ubezpieczenia lokal mieszkalny. Chodzi o pomieszczenia służące do wyłącznego użytku Ubezpieczonego lub osób bliskich wspólnie z nim zamieszkujących, np.: piwnica, budynki gospodarcze położone na terenie posesji, na której usytuowany jest wskazany w umowie ubezpieczenia budynek mieszkalny. Może to być również np. garaż bez względu na lokalizację pod warunkiem, że Ubezpieczony posiada tytuł prawny.

4.     ruchomości domowe - mienie stanowiące własność Ubezpieczonego lub osób bliskich wspólnie z nim zamieszkujących, stanowiące wyposażenie pomieszczeń lub służące do prowadzenia gospodarstwa domowego, za które uważa się: meble i dywany, sprzęt zmechanizowany i urządzenia gospodarstwa domowego, żyrandole i kinkiety, odzież i inne przedmioty osobistego użytku, sprzęt komputerowy i fotograficzny, sprzęt optyczny, instrumenty muzyczne, pojazdy bez napędu mechanicznego, sprzęt turystyczny, sportowy i rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, elementy systemów anten satelitarnych, radiowych i telewizyjnych umieszczone wewnątrz lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, zapasy gospodarstwa domowego, biżuteria oraz gotówka; za ruchomości domowe uważa się także przedmioty czasowo znajdujące się w posiadaniu Ubezpieczającego, jeżeli zostały wypożyczone przez organizację sportową, społeczną lub inną jednostkę organizacyjną, W przypadku wynajmu mieszkania Właściciel powinien zadbać o ubezpieczenie stałych elementów wyposażenia oraz swoich ruchomości domowych. Najemca ma prawo do ubezpieczenia jedynie własnych ruchomości domowych. Zawierane są wówczas odrębne polisy. Nie ma przeszkód aby obie umowy ubezpieczenia były zawarte w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym W obu  wnioskach o ubezpieczenie należy podać, że mieszkanie jest wynajmowane.

5.     ruchomości specjalne - dzieła sztuki, antyki, zbiory kolekcjonerskie, tkane ręcznie dywany i gobeliny, pozostałe mienie ruchome starsze niż 100 lat z wyjątkiem mebli; futra, srebrne i złote monety i medale; dokumenty, wyroby ze złota, srebra, platyny i pozostałych metali z grupy platynowców, kamieni, pereł - nie podlegające ubezpieczeniu w ramach ruchomości domowych, przy czym ubezpieczeniem objęte są jedynie przedmioty wartościowe, które przed zawarciem umowy ubezpieczenia zostały skatalogowane i wycenione przez rzeczoznawcę na koszt Ubezpieczającego, a katalog przedmiotów został przekazany do towarzystwa Ubezpieczonego. Obowiązek przedstawienia wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę nie dotyczy mienia, na które Ubezpieczający posiada oryginalne rachunki zakupu ww. przedmiotów w domach aukcyjnych, salonach sztuki dawnej itp., prowadzących wycenę sprzedawanych przez nie dzieł sztuki, antyków lub zbiorów kolekcjonerskich. Katalog przedmiotów wraz z kopiami rachunków zakupu na ogół jest wymagany przez towarzystwa ubezpieczeniowe i powinien zostać przekazany wraz z wnioskiem o  ubezpieczenie. W poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych występują nieznaczne różnice w zakwalifikowaniu poszczególnych przedmiotów do ruchomości specjalnych. Należy pamiętać, że nawet jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie wymaga wykazu ruchomości domowych specjalnych, to przy zgłaszaniu roszczenia odszkodowawczego przydają się faktury zakupu, zdjęcia oraz wyceny – gdyż są pomocne zarówno w potwierdzeniu samego faktu ich posiadania jak również wartości.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz