piątek, 29 marca 2013

Wynajmowane mieszkanie trzeba odpowiednio ubezpieczyć



Segment wynajmu mieszkań raczej nie został dotknięty przez kryzys w branży nieruchomości.
Właściciele wynajmujący mieszkania, muszą mieć pewność,  jak prawidłowo ubezpieczyć swoje mienie, aby po zaistnieniu szkody spowodowanej np. zdarzeniem losowym otrzymać wypłatę w kwocie, która umożliwi odkupienie utraconych składników lub naprawienie zniszczeń.

Ubezpieczenie mienia
Nie wszyscy wiedzą, że prawo ubezpieczeniowe, wynikające z kodeksu cywilnego jednoznacznie określa, że odszkodowanie jest należne tylko właścicielowi przedmiotu ubezpieczenia. Z tego względu trzeba mieć świadomość, że osoby niebędące właścicielem mogą, jako ubezpieczający zawrzeć umowę tylko na rzecz właściciela, jako ubezpieczonego.

Rozważny właściciel mieszkania zawiera polisę, jako ubezpieczający i jednocześnie ubezpieczony, w zakresie od zdarzeń losowych, a w zależności od potrzeb także w zakresie od kradzieży z włamaniem w odniesieniu do mienia będącego wyłącznie jego własnością tj.:
- lokalu mieszkalnego(domu) wraz ze stałymi elementami,
- ruchomości domowych, znajdujących się w lokalu, z których będą korzystać najemcy np. meble i inne wyposażenie włącznie z artykułami dekoracyjnymi.

 Najemca może zatem zawrzeć odrębną i niezależną polisę, która obejmie ochroną rzeczy stanowiące jego własność np. ubrania, sprzęt RTV, AGD, fotograficzny lub sportowy.
Po zaistnieniu szkody, na wniosek poszkodowanych będą wypłacane odszkodowania w granicach sum ubezpieczenia i ryzyk objętych zawartymi polisami.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Ubezpieczając mieszkanie lub dom nie należy zapomnieć o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom trzecim.
Właściciel wynajmujący lokal mieszkalny powinien posiadać dobrowolne ubezpieczenie OC w związku z posiadaniem i użytkowaniem mienia.
Suma ubezpieczenia nie powinna być mniejsza niż 50 tys. zł.  powinna być określona realnie na wypadek zaistnienia często występujących szkód zalaniowych i innych nieumyślnych zniszczeń.

Konieczne jest również, aby właściciel zgłosił fakt wynajmu we wniosku o zawarcie ubezpieczenia. O ile może to spowodować naliczenie zwyżki składki ubezpieczeniowej (10-15%), to pozwoli na uniknięcie ograniczenia lub odmowy wypłaty odszkodowania, gdy szkoda wyniknie z winy lub przy udziale najemcy.
Z kolei polisa OC wykupiona przez najemcę zabezpieczy roszczenia nie tylko poszkodowanych osób trzecich, ale również stanowić będzie pokrycie szkód spowodowanych przez najemcę w mieniu właściciela mieszkania lub domu.

Niestety wciąż pojawiają się sygnały klientów o kłopotach z wypłatą odszkodowania z uwagi na zasadniczy błąd pominięcia faktu wynajmu podczas wypełniania wniosku, albo zawarcia polisy w odniesieniu do mienia stanowiącego cudzą własność.
Dlatego szczególnie w przypadku wynajmowanego mieszkania bezpieczniejsze jest skorzystanie z obsługi doświadczonego agenta ubezpieczeniowego niż zawieranie umowy przez internet, tym bardziej, że w tym drugim przypadku na ogół pomijane jest zapoznawanie się ze szczegółowymi, ogólnymi warunkami ubezpieczenia ( O.W.U.) konkretnego ubezpieczyciela.

REKLAMA

Porównaj warunki KREDYTÓW HIPOTECZNYCH


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz