poniedziałek, 4 listopada 2019

Co powinien wiedzieć "młody kierowca" na temat ubezpieczeń komunikacyjnych



Pragnienie posiadania prawa jazdy przejawia większość dorosłych osób.
Jak powszechnie wiadomo zrealizowanie tego pragnienia wcale nie jest łatwe w naszym kraju, więc od momentu decyzji i podjęcia pierwszych działań w kierunku uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami nie obejdzie się bez dużych emocji.

 Przyswojenie teorii i przepisów drogowych,  nabycie umiejętności obsługi pojazdu, a następnie swobody w poruszaniu się po drogach publicznych prędzej czy później zwykle doprowadzi do zdania egzaminu. Z perspektywy młodego kierowcy odebranie dokumentu prawa jazdy z wydziału komunikacji jest jednym z ważniejszych wydarzeń życiowych.
I chociaż wydawałoby się, że najgorsze jest już za nami, w momencie przymierzania się do zakupu pierwszego pojazdu potrafi cierpnąć skóra, kiedy dowiadujemy się jaki będzie koszt ubezpieczenia.
Niestety świeżo upieczony kierowca nie może liczyć na zniżki, a wręcz przeciwnie – większość ubezpieczycieli nalicza 25-35% zwyżki zarówno przy kalkulacji ubezpieczenia OC oraz AC.  Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują początkujących kierowców dość surowo, zaliczając ich do grupy klientów podwyższonego ryzyka osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 3 lata oraz w wieku do 25-go roku życia.
Zwyżka składki dotyczy na ogół nie tylko młodego kierowcy jako właściciela pojazdu, ale także każdego innego pojazdu, który ma być udostępniony początkującemu kierowcy.
W praktyce oznacza to, że właściciel pojazdu np. rodzic powinien zgłosić zamiar udostępniania pojazdu kierowcy podwyższonego ryzyka.

Fakt ten należy zgłosić we wniosku o ubezpieczenie, lub jeśli okoliczność zachodzi w trakcie roku polisowego, trzeba przekazać informację ubezpieczycielowi za pośrednictwem agenta lub internetu – skutkiem tego o będzie wystawienie aneksu do posiadanej polisy oraz dopłata zwyżki składki.
Niezgłoszenie tego faktu będzie miało konsekwencje finansowe w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku przez początkującego kierowcę:
  • w odniesieniu do polisy OC ubezpieczyciel będzie żądał dopłaty
    10-15 % składki od właściciela pojazdu, ale nie będzie mógł odmówić zaspokojenia roszczeń odszkodowawczych.
  • w odniesieniu do polisy AC ubezpieczyciele zastrzegają sobie prawo do zastosowania 10-25% udziału własnego w szkodzie, a więc odszkodowanie zostanie pomniejszone w takim stopniu, co oznacza, że trzeba będzie dopłacić do naprawy samochodu.
W sytuacji, gdy początkujący kierowca zamierza kupić i zarejestrować na siebie pojazd, kosztami ubezpieczenia OC i AC mogą być niebagatelne, dlatego rozpowszechniona jest praktyka zakupu pojazdu na współwłasność, z osobą posiadającą maksymalne zniżki za bezszkodowość, bo w efekcie zniżki znacznie niwelują zwyżkę za młody wiek i krótki staż prowadzenia pojazdów.

Przymierzając się do takiego rozwiązania warto wręcz przed wyborem pojazdu do zakupu pozyskać i porównać kalkulacje ubezpieczenia dla branych pod uwagę, konkretnych pojazdów, co może mieć istotny wpływ na ostateczną decyzję o zakupu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz