sobota, 31 marca 2012

DANE o NIEUBEZPIECZONYCH POJAZDACH z RAPORTU UFG za 2011r.

       Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wypłacił w 2011 roku aż 51, 7 mln zł poszkodowanym w wypadkach drogowych, których sprawcy nie posiadali obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) lub zbiegli z miejsca zdarzenia.
Po polskich drogach nadal porusza się około 200 tys. pojazdów nieubezpieczonych w zakresie OC,
w tym:
67 % samochodów osobowych - przeważają auta starsze o niskiej wartości, sprowadzone z zagranicy
21 % motorowerów i motocykli
11 % ciągników rolniczych

Jak podaje UFG obowiązkowego ubezpieczenia OC najczęściej ( ok. 30% nieubezpieczonych) nie wykupują młodzi mężczyźni w wieku 18-29 lat, którzy stanowią 12 % posiadaczy zarejestrowanych pojazdów.
Najwięcej nieubezpieczonych pojazdów jest w województwach: lubuskim, małopolskim, opolskim oraz warmińsko-mazurskim.
OBLICZ SWOJE NAJTAŃSZE UBEZPIECZENIE OC - NIE ryzykuj kary UFG
Należy podkreślić, że w 20% kolizji i wypadków spowodowanych pojazdami nieposiadającymi polisy OC kierowały osoby niebędące właścicielami pojazdu i przeważnie nieświadome łamania prawa poprzez nie spełnienie obowiązków wynikających z mocy ustawy ubezpieczeniowej.
Niezależnie od tego, kierowcy ci musieli ponieść solidarnie z właścicielem pojazdu wszelkie dotkliwe finansowo i moralnie konsekwencje.
       W 2011r. UFG skontrolował obowiązek ubezpieczenia OC w przypadku 59 tys. pojazdów, a w wyniku kontroli wystosował 16,8 tys. wezwań do zapłacenia kary za brak ubezpieczenia OCW związku z obecnym wdrażaniem w UFG nowej bazy danych i procedury raportowania na bieżąco przez towarzystwa ubezpieczeniowe zawieranych umów ubezpieczenia OC znacznie wzrośnie identyfikacja pojazdów posiadających nawet krótkotrwałe przerwy w ubezpieczeniu, a co za tym idzie ukaranie właścicieli pojazdów.

Szacunkowo ok 53 % Polaków nie wie, jakie mogą być konsekwencje nie wykupienia obowiązkowej ubezpieczenia OC, ani na jakie koszty narażony jest wówczas sprawca kolizji lub wypadku drogowego.

Uświadamianie Polaków w zakresie szerokiej wiedzy i prawa ubezpieczeniowego jest celowe i konieczne. Chodzi właśnie o to, żeby chronić zarówno poszkodowanych jak i sprawców przed stratami i kłopotami wynikającymi zarówno z niewiedzy, zaniedbań lub lekceważenia obowiązujących przepisów prawa i norm społecznych

Źródło danych: raport UFG
copyright © Hanna Przybylska / przedruk artykułu bez zgody jest zabroniony

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz