sobota, 28 kwietnia 2012

KALKULATOR OC OSŁAWIONY PRZEZ POLSKICH KIEROWCÓW

Autorem artykułu jest ubezpieczenia

       W dobie internetu wiele uciążliwych czynności uległo skróceniu. Weźmy chociażby pod uwagę wybór towarzystwa ubezpieczeniowego. Niegdyś nawet kilkugodzinne spotkanie z agentem nie gwarantowało uzyskania informacji o najbardziej korzystnej ofercie.
A jak to wygląda obecnie?
Dzisiaj natomiast dzięki dostępnym w sieci kalkulatorom ubezpieczeń samemu można porównywać składki bez wychodzenia z domu. Cały proces w dużej mierze zależy od stopnia skomplikowania formularza, ale nawet niewprawionej osobie nie powinien zająć więcej, niż kilka - kilkanaście minut. 

Przy czym dziwić nie powinno, że największym zainteresowaniem internautów cieszą się kalkulatory ubezpieczeń komunikacyjnych. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe w zakresie OC (odpowiedzialności cywilnej) i stąd też to najczęściej zawierana polisa w Polsce. Co różni oferty ubezpieczenia OC? Tylko cena, bo w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym obejmuje ono ten sam zakres okoliczności, natomiast inaczej bywają traktowane kluczowe czynniki (wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zameldowania, etc.) przy ustalaniu wartości bazowej oraz zniżek i zwyżek.

Tak więc spokojnie możemy postawić znak równości pomiędzy najlepszym a najtańszym OC. Jednakże przed rozpowszechnieniem się internetowych kalkulatorów ubezpieczeń znalezienie najtańszej oferty graniczyło niemalże z cudem. Po pierwsze, właściciel pojazdu nawet przy najlepszych chęciach nie miał co liczyć na to, że spotkania z agentami dadzą mu kompleksowy obraz rynku ubezpieczeń. Po drugie, bardzo często ufał opinii rodziny i znajomych, którzy usilnie twierdzili, że „najtańsze OC jest tylko w towarzystwie X”. To oczywiście bzdura, bo ubezpieczyciel oferujący najkorzystniejszą ofertę trzydziestoletniej kobiecie z kilkuletnim stażem za kółkiem niekoniecznie będzie konkurencyjny wobec innych towarzystw dla pięćdziesięcioletniego weterana.
I tutaj dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii. Jakie warunki musi spełnić kalkulator OC, aby użytkownik miał pewność, że to narzędzie spełnia swe zadanie? A więc przede wszystkim musi oferować porównanie jak największej liczby ofert. Im więcej towarzystw ubezpieczeniowych, tym lepiej, wówczas bowiem użytkownik będzie miał pewność, że otrzymał możliwie najbardziej kompleksowe porównywanie. Kalkulatory oferujące naliczenie składek trzech, czterech towarzystw raczej takiej gwarancji nie dają. Po drugie, kalkulator powinien obliczać stawki na ubezpieczenie OC na podstawie aktualnej oferty, obejmującej także różne promocje i akcje marketingowe, podejmowane przez ubezpieczycieli. I po trzecie w końcu, dobra porównywarka OC to taka, która jest możliwie najbardziej przyjazna użytkownikowi. Liczba pytań, jakie padają przy wypełnianiu formularza, budzi czasem oburzenie internautów, więc aby irytacji nie potęgować, wszystkie one powinny być rzeczywiście niezbędne do obliczenia składki. Duże znaczenie odgrywają także kwestie czysto techniczne; kalkulator OC jako program komputerowy powinien być tak zoptymalizowany, aby przetwarzał dane jak najszybciej. Wszelkie reklamy pojawiające się w trakcie, gdy kalkulator oblicza stawkę, to tylko „zapychacze”.

       Wobec tych zalet internetowych kalkulatorów ubezpieczeń nie powinno dziwić, że coraz więcej właścicieli pojazdów korzysta z oferowanych przez nie możliwości. Zwłaszcza że po obliczeniu składki użytkownik może zakupić polisę przez internet. Uwaga: może, nie musi. Wypełnienie formularza nie obliguje do zawarcia umowy, można to zrobić w celach stricte informacyjnych, np. żeby upewnić się w wyborze swojego ubezpieczyciela lub też aby wyszukać atrakcyjniejszą ofertę przed końcem obecnego ubezpieczenia.
---
Porównaj kilkanaście ofert i wybierz najtańsze OC na ipolisa.pl.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 25 kwietnia 2012

KOLIZJA LUB WYPADEK ZAGRANICĄ ... co warto wiedzieć?

       Jak sobie poradzić w sytuacji, kiedy zdarzy nam się kolizja lub wypadek zagranicą.

Wiadomo, że obowiązują przepisy z kraju zdarzenia, ale na tym ogólna wiedza zwykle kończy się.
Otóż należy wiedzieć, że tak samo jak w Polsce, uczestnicy zdarzenia muszą udostępnić swoje dane osobowe, pojazdu oraz ubezpieczenia.
W interesie poszkodowanego jest wezwanie policji, aby sporządziła protokół ze zdarzenia. Jednak także  sprawca wypadku uzyskuje dzięki protokołowi pewność, że opisane zgodnie z procedurami okoliczności i przebieg zdarzenia zabezpieczają go przed ewentualnymi, nieuzasadnionymi roszczeniami. Bardzo wskazane, o ile jest taka możliwość, jest zrobienie zdjęć zarówno miejsca zdarzenia jak tez uszkodzeń pojazdów. W każdym wypadku notatka urzędowa policji lub protokół umożliwi sprawniejsze uzyskanie odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego zarówno z polisy OC sprawcy, albo będąc sprawcą z posiadanej polisy autocasco.
       Aby uniknąć sytuacji konieczności wypełniania oświadczenia uczestników zdarzenia w obcym języku (gdy policja nie dokumentuje zdarzenia z powodu nieznacznych szkód), udając się zagraniczną podróż należy zabrać druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym w polskim języku. Druki te dostępne są w biurach i u agentów ubezpieczeniowych wszystkich towarzystw. Druki te są  praktycznie analogiczne do używanych w innych krajach, więc mogą być bardzo pomocne w wypełnianiu wspólnego oświadczenia w języku obcym dla jednego z uczestników.
Ważne jest, że oryginał oświadczenia zawsze zabiera poszkodowany uczestnik zdarzenia.

       Podstawową czynnością o której nie należy zapominać wykonanie telefonu do centrum alarmowego ubezpieczyciela, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia.
Numer ten znajduje się na każdej polisie, a także na dokumencie określanym jako tzw. potwierdzenie OC, dołączanym do polisy w postaci kartonika lub karty do wożenia w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Zgłaszając telefonicznie zdarzenie należy podać numer posiadanej polisy, w miarę precyzyjnie miejsce zdarzenia oraz rodzaj i rozmiar szkód. Na tej podstawie konsultant centrum alarmowego udostępnia pomocne informacje oraz organizuje pomoc assistance, zgodnie z posiadanym zakresem.
W odniesieniu do stopnia uszkodzenia auta, konsultant wskazuje jakie są możliwości jego naprawy, czy istnieje możliwość naprawienia go na miejscu, albo konieczność sprowadzenia do Polski.

Będąc stroną poszkodowaną bardzo wskazane jest wykonania badania lekarskiego lub konsultacji medycznej, w celu stwierdzenia ewentualnych dolegliwości, rozstroju zdrowia lub uszkodzeń ciała u  kierowcy i pasażerów. Umożliwi to w późniejszym czasie dochodzenie roszczeń z tytułu tzw. szkód osobowych.

Likwidacja szkód oraz wypłata odszkodowań następuje zwykle z udziałem komisarza awaryjnego, reprezentującego towarzystwo ubezpieczeniowe na terenie kraju, gdzie doszło do zdarzenia.
Na tej samej zasadzie likwidowane są szkody, mające miejsce w Polsce z udziałem cudzoziemca.

Na wszelki wypadek, dobrze jest wykupić dostosowany do podróży zagranicznych, obszerniejszy pakiet assistance, który kilka towarzystw oferuje także jako samodzielne ubezpieczenie krótkoterminowe. Niezależnie, bardzo przydatna okaże się dodatkowo wykupiona dla uczestników podrzy polisa turystyczna , dzięki której nie będzie trzeba ponosić wysokich zagranicą kosztów leczenia i hospitalizacji spowodowanych wypadkiem komunikacyjnym, innego rodzaju nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłym zachorowaniem.

niedziela, 22 kwietnia 2012

PRZEREJESTROWANIE pojazdu w UE z powodu ZMIANY KRAJU ZAMIESZKANIA

       Zgodnie z projektem zgłoszonym przez Unię Europejską przeprowadzając się do innego kraju, w ciągu pół roku trzeba będzie dokonać  przerejestrowania pojazdu oraz opłacić podatek rejestracyjny.
Dotychczas w każdym kraju czas na przerejestrowanie określany jest w wewnętrznych przepisach.
Z obowiązku przerejestrowania zwolnione będą tylko osoby pracujące w innym państwie i wykorzystujące samochód służbowy zarejestrowane przez pracodawcę w kraju pochodzenia oraz osoby czasowo studiujące nie będą musiały dokonywać przerejestrowania.

Projekt posiada w Komisji Europejskiej wielu przeciwników, gdyż stoi w sprzeczności z unijną zasadą swobody przemieszczania się.  Procedura przerejestrowania jest dość uciążliwa, trwa około 5 tygodni, a jej koszt szacowany jest średnio na blisko 400 euro.
Wraz z przerejestrowaniem pojazdu następuje konieczność wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia w kraju aktualnej rejestracji. Dla Polaków pracujących zagranicą oznacza to konieczność ponoszenia 2-3 krotnie wyższych kosztów ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych, a unikanie wypełniania tych zapisów skutkować będzie nakładaniem kar podczas kontroli drogowych.
       
       Aktualnie obowiązujące przepisy określają, że przebywający na terenie Polski obywatele innych krajów Unii Europejskiej, mając ważne tablice rejestracyjne nie mogą wykupić  polskiego ubezpieczenia OC, nawet na zasadach OC granicznego.
Dopiero posiadając kartę czasowego pobytu, uzyskują ( także cudzoziemcy poza UE) czasowy polski dowód rejestracyjny, który pozwala na zawarcie OC wg obowiązujących w Polsce stawek i stosowanych przez ubezpieczycieli systemów zniżek/zwyżek. Dla nich nasze ubezpieczenia komunikacyjne są bardzo atrakcyjne cenowo.

wtorek, 17 kwietnia 2012

ROSZCZENIA po WYPADKU KOMUNIKACYJNYM

Osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych mają prawo do dochodzenia roszczeń od sprawcy wypadku. Roszczenia te są zaspokajane standardowo przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym jest ubezpieczony w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej  (OC) pojazd kierowany przez sprawcę wypadku. Ubezpieczenie OC obejmuje ochrona nie tylko właściciela pojazdu, ale także kierującego, który posiada uprawnienia do kierowania danego rodzaju pojazdem, a w chwili wypadku dysponował pojazdem za zgodą prawnego właściciela pojazdu.

<![if !supportLists]>1.       <![endif]>Poszkodowani w wypadku mają prawo do odszkodowania za poniesione straty i koszty:
<![if !supportLists]>·         <![endif]>w mieniu: np. zniszczenie pojazdu lub innych przedmiotów stanowiących własność poszkodowanego
<![if !supportLists]>·         <![endif]>wydatki na leczenie: w tym zabiegi ambulatoryjne, operacje, opiekę pielęgniarską, leki, rehabilitację – o ile nie zostały one pokryte w ramach ratownictwa medycznego, środków NFZ oraz są one udokumentowane rachunkami i fakturami.
<![if !supportLists]>·         <![endif]>Utracone zarobki lub powiększone straty finansowe.

<![if !supportLists]>2.       <![endif]>Jeśli następstwem wypadku jest trwały uszczerbek na zdrowiu poszkodowany ma prawo do otrzymywania renty.

<![if !supportLists]>3.       <![endif]>Poszkodowanemu przysługuje również prawo do zadośćuczynienia –które jest formą rekompensaty za sam fakt wypadku, za ból i cierpienie. Wysokość tego roszczenia zwykle uwzględnia:
<![if !supportLists]>·         <![endif]>rodzaj i rozmiar obrażeń,
<![if !supportLists]>·         <![endif]>komplikacja leczenia
<![if !supportLists]>·         <![endif]>czas trwania leczenia
<![if !supportLists]>·         <![endif]>rodzaj i czas trwania rehabilitacji,
<![if !supportLists]>·         <![endif]>stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu
Procedura ubezpieczeniowa wymaga od poszkodowanego zgłoszenia szkody oraz określenia kwot poszczególnych rodzajów roszczenia. Wypłata środków następuje zwykle po negocjacjach pomiędzy poszkodowanym i towarzystwem ubezpieczeniowym.
W trakcie zgłaszania roszczeń i negocjacji nie należy podpisywać żadnych ugód zamykających dochodzenie dalszych roszczeń w przyszłości, na okoliczność, jeśli stan zdrowia będzie się pogarszał. Po złożeniu roszczenia, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało wypłacić w określonym czasie bezsporną kwotę odszkodowania. Ponadto poszkodowany ma pełne prawo wnioskować o zaliczkę na poczet kosztów leczenia i rehabilitacji. Wypłacenie zaliczki jest równoznaczne z przyjęciem odpowiedzialności przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
ZWRÓĆ SIĘ O POMOC do SPECJALISTÓW w DZIEDZINIE DOCHODZENIA ROSZCZEŃ
W przypadku niepowodzenia negocjacji co do kwoty, wymagane jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Czynność ta leży po stronie poszkodowanego.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiły się wyspecjalizowane firmy, którym poszkodowany może udzielić pełnomocnictwa  do dochodzenia roszczeń z reprezentowaniem w sądzie włącznie. Skuteczność tych firm, będących najczęściej kancelariami prawnymi jest dość wysoka, ponieważ zatrudniają one prawników o bogatym doświadczeniu w sprawach odszkodowawczych i są organizacyjne przygotowane do prowadzenia spraw na terenie całego kraju, a konkretnie tam, gdzie wymaga tego interes poszkodowanego.

niedziela, 15 kwietnia 2012

UBEZPIECZENIE MAJĄTKU Z POWODU FINANSOWANIA KREDYTEM


      Kupując na kredyt nieruchomość dla celów prywatnych lub firmowych, a także kredytowany zakup majątku firmowego: środków trwałych, czy wyposażenia,  trzeba być przygotowanym na wymagania banków, aby przedmiot kredytowania został przez kredytobiorcę ubezpieczony.
       Kolejnym wymogiem jest cesja praw do odszkodowania na rzecz banku, który udzielił kredytu. Cesja z umowy ubezpieczenia jest zabezpieczeniem spłaty kredytu w przypadku zajścia zdarzeń losowych, w wyniku, których może nastąpić utrata, całkowite lub częściowe zniszczenie przedmiotu kredytowania. Kredytobiorca ma prawo do swobodnego wyboru ubezpieczyciela i produktu ubezpieczeniowego, pod warunkiem, że ubezpieczenie będzie spełniało określone przez bank kryteria. Niektóre banki próbują wskazać konkretnego ubezpieczyciela, z którym bank ma podpisaną umowę generalną, jednak działanie takie może naruszać interes kredytobiorcy. Może on swobodnie optymalizować cenę ubezpieczenia, gdyż jest płatnikiem składki, a dodatkowo istnieje możliwość doboru najkorzystniejszego zakresu ubezpieczenia. 

       Banki wymagają, aby suma ubezpieczenia odpowiadała pełnej wartości nieruchomości lub kredytowanych maszyn i urządzeń, pomimo, że kwota udzielanego kredytu jest często niższa. To stanowisko banków jest całkowicie uzasadnione, a interpretowanie go w kategorii podwyższenia kosztu ubezpieczenia jest błędne, ponieważ w efekcie leży w interesie kredytobiorcy. Jest zabezpieczeniem przed utratą środków, stanowiących wkład własny kredytobiorcy.
Drugą istotną kwestią jest, że zapobiega wypłacie odszkodowania z zastosowaniem zasady proporcji – potocznie zwanej też niedoubezpieczeniem, obowiązującej w większości firm ubezpieczeniowych. W myśl zasady proporcji wypłata odszkodowania obliczana jest w kwocie odpowiadającej tej samej proporcji liczonej do pełnej wartości straty, jaka wynika z proporcji sumy ubezpieczenia do pełnej wartości rynkowej lub odtworzeniowej przedmiotu ubezpieczenia. Wymóg ubezpieczenia majątku w pełnej wartości oraz dokonanie cesji praw do odszkodowania na rzecz banku nie oznacza, że odszkodowanie w całości będzie wypłacone bankowi. Zajście zdarzenia losowego, w wyniku którego nastąpi zgodnie z umową cesji przekazanie odszkodowania do banku powoduje, że bank zatrzymuje jedynie kwotę odpowiadającą aktualnemu zadłużeniu kredytobiorcy. Różnica pomiędzy odszkodowaniem i zadłużeniem jest należna kredytobiorcy, który zawarł polisę i opłacił składkę. Jeśli odszkodowanie dotyczy szkody częściowej, możliwe jest, że bank przekazuje kredytobiorcy odszkodowanie na pokrycie kosztów napraw i przywrócenia do stanu funkcjonalności. Jest to stosowane wyłącznie wtedy, kiedy kredytobiorca nie zalega i nie opóźnia się ze spłacaniem kredytu.

       Występująca w ostatnich latach tendencja spadku cen nieruchomości, sytuacja dość komplikuje się, o czym praktycznie kredytobiorcy nie mają świadomości, a procedury bankowe milczą. Otóż, jeśli w 2007 roku kredyt został zaciągnięty na 30 lat, na dom o wartości 700 tys. zł, a obecnie wartość tej nieruchomości wynosi 500 tys., to pomimo zawarcia ubezpieczenia na 700 tys. po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel zweryfikuje wartość do aktualnej kwoty i jest to całkowicie w zgodzie z powszechnie obowiązującymi przepisami i procedurami ubezpieczeniowymi oraz ogólnymi warunkami ubezpieczenia poszczególnych towarzystw.
To kredytobiorca oraz bank ponoszą ryzyko utraty wartości nieruchomości, a nie towarzystwa ubezpieczeniowe, … ale informacje na ten temat pojawiają się zaledwie sporadycznie.

copyright © Hanna Przybylska



_________REKLAMA


środa, 11 kwietnia 2012

SŁOWNIK UBEZPIECZENIOWY

       Pojęcia ubezpieczeniowe nie zawsze są zrozumiałe dla osób z poza branży. Aby przybliżyć czytelnikom znaczenie i zrozumienie określeń używanych w ofertach i Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (O.W.U.) będą sukcesywnie publikowane wyjaśnienia wybranych pojęć i zagadnień ubezpieczeniowych.

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym obowiązują O.W.U dla poszczególnych produktów ubezpieczeniowych. Większość pojęć ubezpieczeniowych ma znaczenie ogólne, ale niektóre mają zindywidualizowane znaczenie w danym towarzystwie.

Komentarze mają na celu poprawną interpretację zapisów oraz uchronienie Państwa przed popełnieniem błędów przy zawieraniu umów ubezpieczenia.

Rozpatrując ofertę lub zawierając umowę ubezpieczenia, należy mieć pełną świadomość co i od czego ubezpieczamy oraz jakie są wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń - czyli czego z całą pewnością nie obejmuje ochrona.

ZAPRASZAMY do śledzenia uzupełnianych wpisów w SŁOWNIKU UBEZPIECZENIOWYM.


czwartek, 5 kwietnia 2012

DANE z RAPORTU POLICJI o WPADKACH DROGOWYCH za 2011r.


Podsumowanie stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2011r., wykazane w policyjnych statystykach nie jest budujące. Ostatni  z  raportów  policyjnych ujawnia najgorsze w ostatnich 4 latach dane o zdarzeniach na drogach krajowych. Jak wiemy,  zdecydowanie stan naszych dróg poprawia się pod względem nie tylko liczby kilometrów autostrad i tras ekspresowych, ale również pod względem stanu nawierzchni i oznakowania dróg lokalnych. Trzeba jednak stwierdzić, że nie przekłada się to pozytywnie na bezpieczeństwo. Fakt, że jeździmy lepszymi, nowszymi samochodami pozostaje jakby bez znaczenia. W zasadzie należy stwierdzić, że splot wymienionych powyżej elementów powoduje wręcz odwrotny efekt. Dzieje się tak być może z powodu zliberalizowania z dniem 1 stycznia 2011r. przepisów o ruchu drogowym, które podniosły dopuszczalną prędkość na autostradach do 140 km/h, a na drogach ekspresowych do 120 km/h. Przepisy te określają również margines błędu urządzeń do mierzenia prędkości +/- 10%, co oznacza, że np. na autostradzie można jechać bezkarnie prawie 155 km/h. Uregulowania te wyróżniają Polskę na tle Europy i wreszcie możemy jeździć szybciej niż w innych krajach.
Nadmierna prędkość  jazdy, niedostosowana  do warunków ruchu drogowego jest jednak główną przyczyną wypadków. Pod pojęciem warunków ruchu drogowego należy rozumieć  czynniki takie jak: warunki meteorologiczne, pora dnia, pora roku, rodzaj drogi, przebieg trasy, ukształtowanie terenu ograniczające widoczność itp. Poważne wypadki drogowe stają się codziennością, która towarzyszy nam bez przerwy w relacjach tv, informacjach radiowych, prasie i internecie.

Jak podają dane policyjne w 2011r. doszło aż do 40 065 (+3,2%) wypadków drogowych, w których poniosło śmierć ponad 4 189 osób (+7,2%), a 49 501 (+1,1%) zostało rannych. Należy podkreślić, że 8,4 % wypadków drogowych spowodowali nietrzeźwi kierowcy.
Najbardziej niebezpiecznym rodzajem dróg są drogi jednojezdniowe dwukierunkowe – zdarzyło się na nich aż 82,9% wypadków, a zginęło aż 89,3 % ogółu zabitych, a wśród poszkodowanych było 82,9% ogółu rannych.

27,3% ogólnej liczby zdarzeń stanowiło najechanie na pieszego.

Sprawcami wypadków byli w 80,3% kierujący pojazdami, przy czym aż 76,3 % wypadków spowodowali kierujący samochodami osobowymi. Piesi byli sprawcami 10,9 % wypadków wchodząc na jezdnię bezpośrednio przed pojazd lub przekraczając jezdnię w niedozwolonym miejscu – niestety najczęściej to właśnie oni doznawali obrażeń ciała.

Policja zatrzymała aż 188 556 nietrzeźwych kierowców to jest o ponad 20 000 więcej niż w 2010r.
Użytkownicy dróg ( kierowcy i pozostali) w stanie nietrzeźwości uczestniczyli w 4 972 wypadkach, z czego w 3 893 wypadkach byli sprawcami.
Najwyższy wskaźnik zabitych na 100 zaistniałych wypadków zanotowano w województwie podlaskim, a najwyższy wskaźnik osób rannych w woj. Dolnośląskim.  W okresie 2011r. do największej liczby wypadków doszło w czerwcu 9,9 %, a najwięcej osób zginęło w grudniu 10,8%. Szczegółowe analizy zdarzeń drogowych wskazują, że aż 36,1 % wypadków zdarza się w godzinach 14-19, podczas popołudniowego szczytu komunikacyjnego.
Śpiesząc się, kierujący narażają siebie, swoich pasażerów oraz pozostałych użytkowników dróg na duże ryzyko i niebezpieczeństwo.  Tragiczne skutki obrazowane przez policyjne statystyki stanowią wymowną przestrogę dla wszystkich użytkowników dróg. 

Ten stan rzeczy w zdecydowany sposób wpływa na wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych ( OC i AC), który obserwujemy w ostatnim czasie oraz jest prognozowany  praktycznie u wszystkich ubezpieczycieli.

copyright © Hanna Przybylska 

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

PORADNIK: Odszkodowanie za wypadek - śmierć bliskiej osoby

Autorem artykułu jest Paweł Pikuła

Utrata bliskich spowodowana wypadkiem jest przeżyciem bardzo traumatycznym, które zostawia ślad w psychice na wiele lat. Śmierć matki tak samo jak śmierć ojca czy dziecka związana jest z olbrzymim cierpieniem.
Na szczęście Polskie prawo w wyjątkowo adekwatny sposób wynagradza poszkodowanych, których bliscy ponieśli śmierć.
odszkodowanieOczywiście mówimy tu o śmierci związanej z działalnością osób trzecich lub z odpowiedzialnością za śmierć wynikłą na skutek zaniedbania przez, przykładowo, zakład pracy, który zaniedbał swoje obowiązki w zakresie bezpieczeństwa. Wliczają się tu także wszelkie inne przypadki, w których za zmarłego (na przykład dziecka) odpowiedzialna była w czasie wypadku inna osoba. O zakresie odpowiedzialności w poszczególnych sytuacjach z życia codziennego i wynikających z tego możliwych konsekwencjach prawnych napisze w osobnym artykule, wróćmy do kwestii odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu śmierci.
Warto wspomnieć, że z reguły (szczególnie jeśli chodzi o wypadki komunikacyjne) odszkodowanie bądź zadośćuczynienie płaci ubezpieczyciel sprawcy wypadku, ponieważ ponosi za ubezpieczonego odpowiedzialność cywilną. A więc zasadnicza sprawa o odszkodowanie za wypadek jest sprawą cywilną, choć postępowanie karne jest także bardzo istotne, ponieważ orzekana jest wina sprawcy, co jest oczywiście niezbędnym warunkiem.
Kwota odszkodowania może sięgać nawet kilkaset tys. złotych (standardem w postępowaniach o odszkodowanie za śmierć osoby o zarobkach zbliżonych do średniej krajowej to około 150 tys. złotych). Śmierć osoby bliskiej prawie zawsze powoduje poważne problemy finansowe rodziny. Z tego powodu niezwykle ważne jest bardzo dokładne przeprowadzenie procesu sądowego o odszkodowanie (przeciwko ubezpieczycielowi sprawcy wypadku). Ogromnym błędem, który kosztuje nieświadomych poszkodowanych naprawdę niemałe pieniądze jest poprzestawanie starań o odszkodowanie na kwocie, którą ubezpieczyciel wypłaci bez postępowania sądowego, w którym istnieje możliwość o wiele dokładniejszego przeprowadzenie sprawy. Każdy doświadczony prawnik wie, że dzięki takiemu procesowi zyskać możemy średnio 6-krotnie większe odszkodowanie pod warunkiem że postępowanie sądowe przeprowadzone zostanie z należytą dokładnością, konieczne jest skrupulatne zbieranie wszelakiej mniej lub bardziej istotnej dokumentacji pomagającej udowodnić rzeczywistą szkodę, którą ponieśliśmy, a także którą poniesiemy w przyszłości jako bezpośrednie bądź pośrednie następstwo śmierci osoby bliskiej, która przecież wnosiła dotąd korzyści finansowe dla rodziny. Wyczerpujący wykaz informacji i dokumentów potrzebnych do uzyskania odszkodowania wraz z wszelkimi pomocnymi wskazówkami dla poszkodowanych ubiegających się o odszkodowanie znajduje się na stronie jakie dokumenty potrzebne do odszkodowania - znajdą tam Państwo niezwykle szczegółowy i merytoryczny poradnik odszkodowawczy.
Kolejna istotna kwestia to zadośćuczynienie. Krótko mówiąc, jest to rekompensata za zerwane więzi rodzinne. Od 2008 roku są one uważane w świetle prawa jako szczególnie istotne wartości, należy o tym pamiętać. Więzi te podczas postępowania sądowego również należy udowodnić.
Prawo jest po naszej stronie, ale jedynie wtedy, kiedy dokładnie wiemy co nam się należy i jak powinniśmy to udowodnić. Jest to niezbędny fakt pozwalający na zrozumienie zasadności zasądzania przez sądy tak wysokich, wręcz astronomicznych kwot sięgających miliona (i więcej) złotych. Z reguły są to kwoty ok. 100-200 tys. złotych tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia dla jednej uprawnionej osoby, a więc jeśli najbliższa rodzina zmarłego liczy 5 osób, odszkodowanie może wynieść w sumie nawet milion złotych.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


_____________________ REKLAMA

pomoc w uzyskaniu odszkodowania

nie przepłacaj za leki bez recepty