Wiadomo, że obowiązują przepisy z kraju zdarzenia, ale na tym ogólna wiedza zwykle kończy się.
Otóż należy wiedzieć, że tak samo jak w Polsce, uczestnicy zdarzenia muszą udostępnić swoje dane osobowe, pojazdu oraz ubezpieczenia.
W interesie poszkodowanego jest wezwanie policji, aby sporządziła protokół ze zdarzenia. Jednak także sprawca wypadku uzyskuje dzięki protokołowi pewność, że opisane zgodnie z procedurami okoliczności i przebieg zdarzenia zabezpieczają go przed ewentualnymi, nieuzasadnionymi roszczeniami. Bardzo wskazane, o ile jest taka możliwość, jest zrobienie zdjęć zarówno miejsca zdarzenia jak tez uszkodzeń pojazdów. W każdym wypadku notatka urzędowa policji lub protokół umożliwi sprawniejsze uzyskanie odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego zarówno z polisy OC sprawcy, albo będąc sprawcą z posiadanej polisy autocasco.
Ważne jest, że oryginał oświadczenia zawsze zabiera poszkodowany uczestnik zdarzenia.
Podstawową czynnością o której nie należy zapominać wykonanie telefonu do centrum alarmowego ubezpieczyciela, z którym zawarliśmy umowę ubezpieczenia.
Numer ten znajduje się na każdej polisie, a także na dokumencie określanym jako tzw. potwierdzenie OC, dołączanym do polisy w postaci kartonika lub karty do wożenia w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Zgłaszając telefonicznie zdarzenie należy podać numer posiadanej polisy, w miarę precyzyjnie miejsce zdarzenia oraz rodzaj i rozmiar szkód. Na tej podstawie konsultant centrum alarmowego udostępnia pomocne informacje oraz organizuje pomoc assistance, zgodnie z posiadanym zakresem.
W odniesieniu do stopnia uszkodzenia auta, konsultant wskazuje jakie są możliwości jego naprawy, czy istnieje możliwość naprawienia go na miejscu, albo konieczność sprowadzenia do Polski.
Będąc stroną poszkodowaną bardzo wskazane jest wykonania badania lekarskiego lub konsultacji medycznej, w celu stwierdzenia ewentualnych dolegliwości, rozstroju zdrowia lub uszkodzeń ciała u kierowcy i pasażerów. Umożliwi to w późniejszym czasie dochodzenie roszczeń z tytułu tzw. szkód osobowych.
Likwidacja szkód oraz wypłata odszkodowań następuje zwykle z udziałem komisarza awaryjnego, reprezentującego towarzystwo ubezpieczeniowe na terenie kraju, gdzie doszło do zdarzenia.
Na tej samej zasadzie likwidowane są szkody, mające miejsce w Polsce z udziałem cudzoziemca.
Na wszelki wypadek, dobrze jest wykupić dostosowany do podróży zagranicznych, obszerniejszy pakiet assistance, który kilka towarzystw oferuje także jako samodzielne ubezpieczenie krótkoterminowe. Niezależnie, bardzo przydatna okaże się dodatkowo wykupiona dla uczestników podrzy polisa turystyczna , dzięki której nie będzie trzeba ponosić wysokich zagranicą kosztów leczenia i hospitalizacji spowodowanych wypadkiem komunikacyjnym, innego rodzaju nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłym zachorowaniem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz