wtorek, 17 grudnia 2013

Nieopłacenie wszystkich rat składek za polisę OC grozi utratą ciągłości spełnienia ustawowego obowiązku

W zawiązku z licznie pojawiajacymi się w towarzystwach ubezpieczeniowych reklamacjami klientów, dotyczącymi ciągłości ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego trzeba podkreślić, że zgodnie z postanowieniami art. 28 ust 2 pkt i ust 3 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nieopłacenie w całości tj. wszystkich rat składki za upływający roczny okres ubezpieczenia  jeszcze w okresie trwania polisy OC, powoduje zakończenie ochrony ubezpieczeniowej z końcem polisy. 


Jednocześnie oznacza to zablokowanie prolongaty ubezpieczenia OC, a więc żadne towarzystwo nie ma możliwości wystawienia polisy na kolejny rok z cofnięciem rozpoczęcia ochrony wcześniej niż dzień, kiedy klient zgłasza wniosek o zawarcie. Niej jest wówczas mozliwe spełnienie oczekiwania, aby cofnąć się do terminu zapewniającego ciągłość ubezpieczenia OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają żadnych możliwości uznania reklamacji, które w uzasadnieniu podają brak oferty na kolejne 12 m-cy  od dotychczasowego ubezpieczyciela w terminie nie później, niż 14 dni przed zakończeniem polisy. Ustawowe zobowiązanie towarzystw ubezpieczeniowych w tym zakresie dotyczy tylko umów ubezpieczenia podlegajacych automatycznemu wznowieniu, a więc wyłacznie tych, które zostały w pełni opłacone. 

Warto podkreślić, że to na posiadaczach pojazdów spoczywa obowiązek zawarcia obowiązkowego OC przez cały okres zarejestrowania pojazdu, a więc również zadbanie o posiadanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej zgodnie z art 23 ust 1 i 1 a. Niespełnienie obowiązków ustawowych podlega karom           (stawki 2013stawki 2014) wymierzanym przez UFG.


Przypomnijmy jeszcze, że polisy OC opłacone  w całości przed zakończeniem obowiązywania polisy wznawiają się automatycznie i nawet jesli posiadacz pojazdu nie dopełnił formalności wykupienia polisy, to istnieje ciągłość ubezpieczenia obowiązkowego, a kolejna polisa zostanie  wystawiona obligatoryjnie przez towarzystwo ubezpieczeniowe lub na zyczenie klienta z wstecznym okresem ochrony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz