Dzięki Gazecie Ubezpieczeniowej i Nordea PTE, w dniu 6 sierpnia 2012r. dowiadujemy się o szacunkowej wysokości środków zgromadzonych w OFE, o które nikt się nie upomniał po zmarłych do 2011 członkach OFE.
Środki zgromadzone w II filarze podlegają dziedziczeniu, pod warunkiem, że zmarły członek OFE nie przestał pracować zawodowo. Wypłata środków z OFE po śmierci członka regulowana jest aktem prawnym: Ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych z dnia 28.08.1997r. Dz.U. 1997 nr 139 poz. 934 oraz Kodeks Cywilny, w części określającej prawo spadkowe.
Zgodnie z wyliczeniami Nordea PTE do 2011r zmarło prawie 144 tys. członków OFE. Przez 11 lat gromadzenia kapitału emerytalnego, można przyjąć, że średni stan konta to ok.20 - 30 tys zł. Okazuje się, że tylko połowa wypłat po zmarłych została zrealizowana, więc nadal na uprawnionych oczekuje blisko 2 mld zł.Przypominamy, że uprawnieni, to osoby wskazane we wniosku o przystąpienie do OFE, jako uposażeni, a gdy brak jest tego wskazania, to wypłata z OFE należna jest spadkobiercom ustanowionym przez zmarłego w testamencie albo uprawnieni do dziedziczenia spadkobiercom ustawowym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz