niedziela, 12 kwietnia 2015

Kiedy ubezpieczenie OC pojazdu traci ciągłość?

Ciągłość  ubezpieczenia OC jest obowiązkiem wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych podlegających Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zgodnie z art 23 ust 1 i 1 a. Obowiązek ten dotyczy całego okresu zarejestrowania pojazdu i nie jest uzależniony od faktu poruszania się pojazdem po drogach. Błędne jest mniemanie, że za pojazd niesprawny, który stoi w garażu lub na parkingu nie trzeba płacić OC.

Niespełnienie obowiązku ustawowego posiadania nieprzerwanie OC obowiązkowego podlega karze finansowej, która jest wymierzana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (zobacz stawki 2012-2019).Spowodowanie wypadku lub kolizji nieubezpieczonym pojazdem ma bardzo poważne konsekwencje finansowe, bo nakłada na posiadacza pojazdu obowiązek pokrycia wszelkich szkód majątkowych i osobowych, których doznali poszkodowani.Zmiany przepisów, które zostały wprowadzone w ostatnich latach eliminują sytuacje, kiedy dochodzi do przerwania ciągłości z powodu przeoczenia terminu odnowienia polisy OC na kolejny rok. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe automatycznie wznawiają polisy OC, które zostały w całości opłacone w okresie trwania ostatniej polisy. Innymi słowy następuje to wówczas,kiedy ostatnia polisa została opłacona jednorazowo po jej zawarciu, a także polisa płatna w ratach opłaconych faktycznie w okresie przed końcem obowiązywania polisy.
(
art. 28 ust 2 pkt i ust 3). Towarzystwa ubezpieczeniowe zobowiązane są do przesłania klientowi pisemnej informacji o wysokości składki na kolejny rok na 14 dni przed upływem terminu obowiązywania aktualnej polisy. Jeśli klient nie zgłosi się w agencji ubezpieczeniowej lub poprzez system direct ( elektronicznie, telefonicznie) w celu wykupienia polisy lub jej wypowiedzenia, to towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wznowienia polisy na warunkach podanych w ofercie pisemnej.
Zastosowana w ustawie konstrukcja przepisów powoduje, że nieopłacenie przed zakończeniem polisy ostatniej raty (lub rat) powoduje zakończenie ochrony ubezpieczeniowej z końcem polisy. Niestety nie wszyscy posiadacze pojazdów są tego świadomi. W konsekwencji następuje przerwanie ciągłości ubezpieczenia i nie ma żadnych możliwości wstecznego zawarcia nowej polisy OC.

Utrata ciągłości ubezpieczenia OC następuje również, kiedy posiadacz wypowie polisę OC (najpóźniej w przedostatnim dniu jej trwania), a nową polisę wykupi później niż w pierwszym dniu po zakończeniu ostatniej polisy. Warto pamiętać, że z uwagi na rozpoczęcie ochrony z nowej polisy nie wcześniej niż od dnia i godziny  jej zawarcia, poruszanie się pojazdem po drogach w międzyczasie jest wielce ryzykowne, bo w przypadku spowodowania kolizji, czy wypadku rodzi wszelkie konsekwencje finansowe.

1 komentarz: