wtorek, 15 grudnia 2015

Od czego chroni ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?



Ubezpieczenie OC znamy głównie jako obowiązek właściciela pojazdu, pokrywające majątkowe i osobowe szkody innych osób, kiedy jesteśmy sprawcą wypadku lub kolizji.

Zdarza się jednak, że nieumyślnie wyrządzimy komuś szkodę nie związaną z użytkowaniem pojazdu. W myśl przepisów kodeksu cywilnego również jesteśmy zobowiązani do jej naprawienia. Oznacza to, że trzeba ponosić koszty na rzecz poszkodowanej osoby. 
Dlatego oprócz ubezpieczenia OC komunikacyjnego funkcjonuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, obejmujące szkody wyrządzone osobom trzecim w wyniku przypadkowych zdarzeń.

Taką ochronę można wykupić jako samodzielną polisę lub jako rozszerzenie przy ubezpieczeniach mieszkaniowychW pierwszym przypadku ubezpieczeniem objęta jest osoba  wskazana w polisie, natomiast w drugim również wszystkie osoby bliskie zamieszkujące wspólnie w mieszkaniu/domu. Jeśli zastanowić się od jakich szkód chroni polisa OC w życiu prywatnym, to lista ewentualnych zdarzeń nie jest wcale krótka, bo do czynności  w szczególności zaliczane są:
 – posiadanie i użytkowanie nieruchomości,
 – posiadanie i użytkowanie mienia ruchomego, 
 – posiadanie zwierząt domowych lub pszczół (często ograniczenie do 5 uli), 
 – sprawowanie opieki nad dziećmi wspólnie zamieszkałymi, z które ubezpieczający lub jego osoba bliska ponosi odpowiedzialność prawną, 
 – rekreacyjne uprawianie sportu przez ubezpieczającego i osoby bliskie, ale z wyłączeniem  sportów ekstremalnych, 
 – użytkowanie rowerów, wózków dziecięcych, wózków inwalidzkich, małych jednostek pływających (np. kajak, ponton, rower wodny), 
 – czynności wykonywane przez pomoc domową, czy nianię w trakcie wykonywania zleconych obowiązków, 
 – podróżowanie poza miejsce stałego zamieszkania.
W tym kontekście do typowych szkód zgłaszanych z polis OC w życiu prywatnym należą: zalanie sąsiadów, pogryzienie osoby trzeciej przez psa, zarysowanie cudzego samochodu podczas jazdy rowerem, szkody wyrządzone w mieniu przez dzieci- np stłuczenie szyby, zniszczenie towaru w sklepie przez przypadkowe strącenie ekspozycji,  spowodowanie wypadku podczas jazdy na nartach czy desce.
Istotne jest, że w przypadku jeśli ubezpieczający i osoby bliskie zamieszkują w nieruchomości na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia, to w większości towarzystw ubezpieczeniowych wymagane jest rozszerzenie zakresu ochrony poprzez wykupienie opcji OC najemcy. Wówczas ubezpieczone są również szkody wyrządzone właścicielowi nieruchomości.
Towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają z ochrony:
– szkody spowodowane działaniem ubezpieczonego lub jego bliskich, jeśli sprawca jest pod wpływem alkoholu, narkotyków, czy środków odurzających,
– szkoda wyrządzone osobie bliskiej, albo nawzajem przez osoby objęte ubezpieczeniem.
Istnieje możliwość wyboru obszaru obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej:– na teranie miejsca ubezpieczenia,– na ternie Polski,– na terenie Europy,– na terenie Świata.
Wysokość składki rocznej za ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest uzależniona od:
– sumy ubezpieczenia, jako górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela z jedno
    i wszystkie zdarzenia,
– zakresu terytorialnego obowiązywania ochrony,
– w opcji rozszerzenia do polisy mieszkaniowej także od liczby osób powyżej 13 lat  
    zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym.
Zwykle za polisę trzeba zapłacić kwotę rzędu kilkudziesięciu zł, co zdecydowanie sprzyja decyzji o wykupieniu polisy.
______

Wyjeżdzasz na narty w Alpy lub Dolomity? ... przeczytaj !

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń