poniedziałek, 27 sierpnia 2012

O zabezpieczaniu mienia w obliczu zdarzeń losowych

      Wciąż powtarzające się, niebezpieczne układy meteorologiczne powodują wichury, silny wiatr, opady gradu, w wyniku czego następują dotkliwe straty majątkowe. Bezpośrednie doświadczenia, a także relacje przekazywane przez media uświadamiają nam bezsilność człowieka w obliczu żywiołów.
Jeśli jednak posiadamy zabezpieczeniem finansowym przed następstwami żywiołów w postaci polisy ubezpieczeniowej, to i tak jesteśmy w stosunkowo lepszej sytuacji niż inni. Należy jednak pamiętać, że w trakcie zdarzenia musimy przede wszystkim ratować życie i zdrowie ludzi. W następnej kolejności mamy obowiązek, przeciwdziałanie powiększaniu się rozmiarów szkody w mieniu.
Zakres ochrony mienia, określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia (O.W.U)każdego z towarzystw ubezpieczeniowych obejmuje również zwrot nakładów na realizację środków i działań zapobiegawczych dla zapobieżenia większym rozmiarom szkody. Nie podjęcie takich starań może być uznane za celowe działanie lub rażące niedbalstwo ubezpieczeonego. W takich okolicznościach likwidator szkody,po zapoznaniu się z faktycznym jej przebiegiem i powstałymi uszkodzeniami ma prawo do nieuznania żądania zapłaty za straty, których można było uniknąć.

Jest to zgodne z postanowieniem art. 826 §1 i §3 Kodeksu Cywilnego:
§ 1. W razie zajścia wypadku ubezpieczający obowiązany jest użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów.
§ 3. Jeżeli ubezpieczający umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa nie zastosował środków określonych w § 1, ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności za szkody powstałe z tego powodu."
Podobnie ubezpieczyciel jest zwolniony z odpowiedzialności, kiedy przyczyną szkody nie jest  żywioł, lecz działanie lub zaniechanie ubezpieczonego ( w tym osób bliskich).  

Aby naświetlić prawidłowe zachowanie ubezpieczonych, jako przykład wystarczy przytoczyć starania dla zabezpieczenia mienia przed powodzią. Układanie worków z piaskiem w miejscach szczególnie narażonych na przedostanie się wody jest jak najbardziej konieczne. Przenoszenie rzeczy ruchomych na wyższe kondygnacje jest traktowane jako działanie zabezpieczające, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda się je ocalić. Z zalanych pomieszczeń trzeba jak najszybciej wypompować wodę oraz przystąpić do osuszania ścian, bo są to czynności zmniejszające ryzyko zawalenia lub konieczności rozbiórki.
Opisane postępowanie ubezpieczonego będzie uznane przez ubezpieczyciela jako dopełnienie obowiązku zabezpieczenia mienia przed powiększeniem rozmiarów szkody.

_________________REKLAMA

Weź kredyt na wymarzony samochód
  • nowy lub używany do 12 lat
  • z wpłatą własną od 0 zł
  • z okresem kredytowania nawet do 8 lat 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz